Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je da je Narodna banka Srbije uradila analize za sektor informaciono-komunikacionih tehnologija do kraja oktobra ove godine, koje pokazuju da vrednost izvoza do tog perioda iznosi čak milijardu i 470 miliona evra.
Brnabić je sinoć, gostujući na Televiziji „Hepi“, objasnila da je to praktično vrednost izvoza naše pameti i da to znači da su naši inovatori stvorili nešto što je u tolikoj vrednosti izvezeno u svet.
Danas je sektor IKT najveća neto izvozna grana, budući da je nadmašio poljoprivredu u visini izvoza. On ima veće učešće u BDP-u nego, na primer, građevinarstvo, a svi znaju koliko se gradi u Srbiji, navela je ona.
Premijerka je podsetila na to da je od 2008. do 2021. godine izvoz i suficit u oblasti informacionih tehnologija znatno izmenjen, dodajući da je izvoz 2008. godine bio 178 miliona evra, a suficit nismo ni imali, već smo imali deficit – uvozili smo više pameti, nego što smo izvozili.
Do kraja ove godine visina našeg izvoza će biti približno dve milijarde evra, a suficit nam je u prvih 10 meseci gotovo milijardu i po evra. Da budem potpuno jasna, to je novac koji ide u našu zemlju, predočila je Brnabić.
Prema njenim rečima, plate u ovom sektoru su svakako mnogo veće od republičkog proseka, ali su i, shodno tome, na te plate mnogo veći doprinosi koji se vraćaju u budžet.
Zbog toga, kako je podvukla, između ostalog, Srbija danas ima više novca za plate zdravstvenih radnika i za izgradnju auto-puteva, novih bolnica i škola.
Kada smo 2016. godine napravili Ministarski savet za IT, tada je samo u sektoru programiranja bilo zaposleno 19.000 ljudi. Naša procena je bila da postoji još 15.000 njih koji odmah mogu da se zaposle u ovoj industriji, tako da danas imamo 43.500 zaposlenih i za samo pet godina smo više nego udvostručili taj broj, ukazala je premijerka.
Brnabić je, komentarišući proteste protiv inicijative "Otvoreni Balkan" u Tirani, ocenila da je očigledno da neki političari u regionu i dalje ne mogu da vide drugačiju budućnost i da je njihova jedina politika politika sukoba, a ne politika saradnje.
Ona je prenela da se čula sa predsednikom Aleksandrom Vučićem koji se nalazi u Albaniji upravo zbog sastanka u okviru inicijative i da on nije bio uznemiren povodom tih protesta.
Premijerka je objasnila da je važno da imamo slobodu kretanja ljudi, kapitala, novca, usluga i podataka, te da nam je svima u regionu to potrebno kako bismo napravili uslove za drugačiju budućnost.
Sigurna sam da ćemo u tome i uspeti i da je velika većina ljudi za to, naglasila je Brnabić i ukazala na to da ova inicijativa nije suprotna EU, niti je utešna nagrada, ovo je komplementarno sa EU.
Ako pokažemo da možemo sami da sarađujemo u regionu, to ne samo da će uticati na naš brži ekonomski razvoj, već ćemo zaista moći da živimo onako kako bi sutra trebalo unutar EU, a to je da imamo slobodno kretanje, slobodan protok roba i usluga i da nemamo granice, dodala je ona.
Prema njenim rečima, ukoliko se „Otvoreni Balkan“ što pre osposobi u punom kapacitetu, svi će biti bliže EU, a imaće i veći priliv investicija, više će mladih ostajati u regionu, koji će ujedno biti stabilniji.